Web Tasarımcısı Kimdir? Ne İş Yapar?

Web tasarımcısı, adından da anlaşılacağı üzere web sayfalarını tasarlayan kişidir. Web tasarımcıları genellikle Adobe PhotoShop, Illustrator gibi programları kullanırlar. Proje yöneticilerinin veya müşterilerinin isteklerini dinlerler. Sonrasında bu istekleri karşılayacak bir site şablonu (template) düşünürler. Bu şablonda istenilen özellikleri göstermeye çalışır. Eğer şablon onay alırsa, şablona bağlı kalarak siteyi grafik olarak hazırlar.

Web sitesinin nasıl davrandığı, nasıl gezindiği ve görsellerden edindiğiniz ilk izlenimlerin tümü bir web tasarımcısının sezgisi, tasarım deneyimi, renk teorisi , tipografi seçimleri ve görsel tasarımı ile desteklenir.

Web tasarımcısı ne iş yapar?

Bir web tasarımcısı, bir web sitesinin düzenini, görsel görünümünü ve kullanılabilirliğini tasarlamaktan sorumlu kişidir. Web tasarımlarında estetik yön oldukça önemlidir. Uygun renklerin, yazı tipinin, düzenin ve resimlerin seçilmesi web sitesinin tüm kişiliğini oluşturur. Estetik yönleri dikkate almanın yanı sıra, web sitesinin kullanılabilirliği bir öncelik olmalıdır. Hedef pazarın kolayca kullanabileceği sayfalar oluşturmak önemlidir.

Örneğin, çocuklara yönelik bir web sitesinin çocuğun dikkatini çekmesi gerekir. Parlak renkler kullanılması, okunması kolay bir yazı tipi, çok sayıda resim tercih edilmelidir. Bu onu eğlenceli, etkileşimli ve anlaşılması kolay hale getirecektir. Öte yandan, hekimlere yönelik bir web sitesi daha ciddi bir çizgide olmalıdır. Böylece tasarımda daha sakin renkler, daha profesyonel bir yazı tipi, daha fazla içerik ve tartışılan konuyla alakalı görseller olacaktır.

Hedef kitleden bağımsız olarak tüm web siteleri, gezinmesi kolay olmalı ve bilgiler, anlaşılması ve erişimi kolay bir biçimde organize edilmelidir. Sitedeki herhangi bir bölüme ulaşmak için çok fazla tıklama gerekmemelidir.

Web tasarımcıları, masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler veya akıllı telefonlar gibi tüm cihazlarla uyumlu web siteleri oluşturmak için web geliştiricileriyle birlikte çalışır. Web geliştiricileri ise arka planda web siteleri için kod, komut dosyaları ve altyapı oluşturup yönetir. Dolayısıyla web geliştiriciliği ile web tasarımcılığı aynı iş değildir.

Web Tasarımcısı Nasıl Olunur?

İyi bir web tasarımcısının hem yaratıcı grafik becerilerine hem de teknik becerilere sahip olması gerekir. Bir sitenin nasıl görüneceğini (sitenin grafik tasarımı) ve nasıl işleyeceğini (bir tasarımın çalışan bir web sitesine dönüştürülmesi) görselleştirebilmeleri gerekir.

Web tasarımcısının estetik yönü iyi olmalıdır. Tipografiden ve renk uyumundan iyi anlamalıdır. Az çok web geliştiricisinin işinden anlamalı, ona göre tasarımı yapmalıdır. Yani grafik olarak hazırladığı sitenin programcı tarafından da kodlanabilirliğini az çok gözünde kestirebilmelidir.

Günümüzde artık web arayüz tasarımı sadece masaüstü cihazlar için yapılmıyor. Tasarımlarının responsive olmasına önem göstermelidir. Masaüstü, mobil, tablet gibi farklı cihazlarda ve boyutlarda tasarımını kontrol etmelidir. Yani o tasarımı kendi ekranında tasarlarken, dar ve küçük bir ekranda da görmelidir. Dar ekranda hangi görsel öğelerin silinmesi gerektiğini, geriye kalan grafiğin nasıl daraltılıp uzatılacağını bilmelidir.

Web tasarımcısı tasarım bittikten sonra o tasarımı web programcısının kullanabileceği bir hale getirir. Tasarımda yer alan öğeleri parçalar, dilimlere ayırır ve grafikleri sistematik bir şekilde düzgün bir isimlendirme ile klasörlere PNG veya JPG (72 dpi) formatları ile kaydeder. Sonra da hazırladıklarını programcıya teslim eder.

Nasıl Web Tasarımcısı Olunur?

Web tasarımcısında aranan özellikler ve web tasarımcısı olmak için gereken yeterlilikler nedir?

 1. Web tasarımı için gerekli olan görsel düzenleme programlarının bilinmesi.

  Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, InDesign, Sketch, Dreamweaver vb.

 2. Web tasarım dillerinin bilinmesi

  HTML ve CSS, JQuery ve JavaScript gibi front end web programlama dillerinde yeterlilik.

 3. CMS’nin (Content Management Systems) iyi anlaşılması

  İçerik yönetim sistemleri (CMS) hakkında bilgi sahibi olmak.

 4. Temel SEO ilkelerinin anlaşılması

 5. Tüketici davranışı araştırması (tüketicinin ürüne gerçekte nasıl tepki verdiği)

 6. Yaratıcılık

 7. Hayal gücü

 8. Sabır

 9. Detaylara dikkat

Mockup nedir yazısını okumak için buraya tıklayabilirsiniz!

1 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları da okumak ister misiniz
Devamını oku

Mockup Nedir?

Mockup (Mock-up) nedir? Web sitelerinin, mobil uygulamaların, masaüstü, tablet, telefon görünümlerinden; kartvizit, broşür, katalog tasarımlarına, araç giydirme, tabela,…
Devamını oku