Bir video oyunu nasıl yapılır?

Video oyunları, dünyadaki en popüler eğlence biçimlerinden biridir. Bazı insanlar eğlenmek, bazıları rahatlamak, bazıları zaman öldürmek için ve bazıları da rekabet duygusu nedeniyle oyun oynuyorlar. Günümüzde yeni teknolojik gelişmelerle birlikte herhangi bir programlama bilgisi olmadan da video oyunu yapmak mümkündür. Kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan baştan sona nasıl bir video oyunu yapacağınızı öğreten birçok çevrimiçi kurs mevcut. Bir video oyunu yapmak göründüğü kadar zor olmasa da emek ve zaman gerektirdiği gibi, başarılı işler çıkarmak için yaratıcılığa ve tutkuya ihtiyaç duyar.

Video Oyunu Yapmak

Bir video oyunu geliştirme süreci karmaşıktır, ancak belli aşamaları planlayarak ilerleyebilirsiniz. İlk adım oyunun konseptini seçmektir. Yani hangi türde oyun yapılacağını belirlemelisiniz. RTS (gerçek zamanlı strateji oyunu) , FPS (birinci şahsın ateş ettiği oyun), RPG (rol yapma oyunu), MOBA (takım savaşları oyunu), Simülasyon oyunu gibi popüler oyun türleri arasından bir seçim yapılmalıdır. Sonra basit bir oyun olsa bile bir oyun tasarımı oluşturulur. Bu tüm projenin bir özetidir ve oyun mekaniği, tür, dünya inşası, hikaye ve pazarlama stratejisi gibi tüm önemli ayrıntıları içerir. Ardından hangi programlama dilinin ve oyun motorunun kullanılacağının seçimi yapılmalıdır. Daha sonrasında kod yazılımı, oyun testleri ve hataların giderilmesi aşamaları ile oyun yazılımı tamamlanır.

En Popüler Video Oyunları

Son on yılda, video oyunları bir hobi olmaktan çıkıp ana akım bir eğlence biçimine dönüştü. En popüler video oyunları arasında Grand Theft Auto 5, League of Legends ve Clash of Clans gibilerini sayabiliriz ki gelirlerinde en fazla artış olan oyunlar bunlardır. Video oyunu endüstrisinin güncel değerinin 200 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor ve bu pek çok kişi için ciddi iş imkanı demektir.

Bir video oyunu yapmak ve oyun geliştirme sürecinin ayrıntılarına hakim olmak için belirli kurslar almak gerekebilir. Udemy oyun geliştirme kursları bu konuda imdadınıza yetişecektir. Tek ihtiyacınız olan bir bilgisayar, internet bağlantısı ve biraz yaratıcılık. Bu platformdaki ücretli ve ücretsiz kurslar programlamadan piksel sanatına kadar her şeyi öğretebilir. Fakat bir oyun yaratmak için müzik, grafik tasarımı gibi farklı uzmanlık alanlarından destek alınması gerekebilmektedir.  Bu sebeple profesyonel anlamda video oyun geliştirmeyi düşünen kişilerin maliyeti ve ekip işi olduğunu aklından çıkarmaması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir