Veritabanı Sistemleri Nasıl Çalışır?

Veri (Data) Nedir?

Veritabanı sistemleri nasıl çalışır sorusuna cevap aramadan verinin ne olduğuna bakalım. Veri, orijinal ifadesiyle data artık her şeydir. Bilgisayar ortamında bulunan bilgilerin, programlar tarafından işlenebilmesini sağlamak amacı ile derlenmiş ve formüle edilmiş şekline veri denir.

Veri Nedir?

Gelişen teknolojiler; büyük veri (big data) kavramıyla birlikte artık yepyeni bir boyuta evriliyor. Cep telefonları, bilgisayarlar, arabalar ve daha sayamayacağımız birçok teknolojik araç veri üretiyor ve bu veriler sistemsel olarak depolanıyor. Veritabanı (Database) ise, birbirleriyle ilişkili bilgilerin depolandığı alana verilen addır.

Veritabanı Nedir?

Bir veritabanı, bilgisayar sisteminde elektronik olarak depolanan yapılandırılmış bir bilgi veya veri topluluğudur. Birbiriyle ilişkili verilerin oluşturduğu bir koleksiyondur. Bir veritabanı genellikle bir veritabanı yönetim sistemi (DBMS) tarafından kontrol edilir. En temel özelliklerinden birisi ise programlarca işlenebilecek veri yığınlarından oluşmasıdır.

Veritabanları günümüzde tamamen geleneksel yapıdan modern veritabanları yapısına evrilmiştir. Söz konusu modern veritabanları aynı zamanda; petabyte boyutlarında (big data) verilerden çıkarımlar yapabilen karar destek sistemlerine dönüşmüştür.

Veritabanı Sistemleri Nasıl Çalışır?

Öncelikle bir veritabanına ve bu veritabanına bağlanacak Client PC’ye ihtiyacımız var. Veritabanı ve bilgisayar arasında bir network olmalıdır. Network üzerinde de fiziksel bir bağlantı olması gerekir.

Veritabanı Sistemleri Nasıl Çalışır?

Sadece fiziksel bağlantı yeterli olmuyor çünkü herhangi bir güvenlik duvarı noktasında sıkıntı yaşanmaması için her iki tarafta da portların açık olması gerekir. SQL Server’ın default portu 1433’tür.

Bağlantı için sadece portların açık olması da yeterli olmuyor. Aynı zamanda veritabanı sunucusu ve istemci bilgisayarın aynı protokolden konuşması gerekiyor. Genelde Windows sistemler TCP/IP kullanırken, Linux sistemlerde Named Pipes protokolü kullanılmaktadır. En azından bu iki protokolden birinin server tarafından açık olması gerekir.

Bu katmanlar ile SQL Server’a olan fiziki bağlantımız tamamlanmış olur. Bu bağlantıyı tamamlayabilmek için bir güvenlik doğrulaması yapılıyor. Kullanıcı ve şifre doğrulaması yapılması, eğer kullanıcı ve şifre geçersiz ise bağlantının reddedilmesi, doğru ise bağlantının sağlanması gerekiyor.

Veritabanı Bağlantı Doğrulama – Windows Authentication

Bilgisayarda Windows kullanıcı adımız SQL Server’da yetkilendirildiyse login olduğumuz şifre ile işlemleri gerçekleştiririz. Bir daha SQL Server’a bağlanırken kullanıcı adı ve şifresini girmeyiz.

Peki Windows Authentication üzerinden SQL Server’a nasıl bağlanılıyor? Bilgisayarda login olduğumuz zaman active directory üzerinden bir user hash bilgisi alınır. Bu uzun bir veri kümesidir. SQL Servera bu alınan user hash bilgisi gönderilir.

Windows Authentication

Veritabanı Bağlantı Doğrulama – SQL Server Authentication

Bir diğer authentication (doğrulama) yöntemi de SQL Server Authentication. Direk kullanıcı adı ve şifre girişi ile yapılır. Girilen bilgiler ile doğrulama yapıyor, doğruysa bağlantıyı açıyor.

SQL Server Authentication nasıl çalışıyor? SQL Server’a girilen kullanıcı adı ve şifre bilgisi Active Directory Servera soruyor. Bilgi doğru mu değil mi kontrol ediliyor. Bilgi doğrulandığında ise yetkili bir kullanıcı mı diye bakıyor. Doğru ya da yanlış dönmesine göre de bağlantı kuruluyor ya da reddediliyor.

SQL Server Authentication

Veritabanı sistemleri nasıl çalışır umarım biraz anlaşılmıştır. Veritabanı sistemlerine nasıl saldırı yapılıyor ile ilgili yazımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

2 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları da okumak ister misiniz