Scratch ile Türk Bayrağı Yapımı

Merhaba arkadaşlar! Bugün farklı eklentileri kullanarak Scratch ile Türk Bayrağı çizdireceğiz. Önce bir kırmızı dekor oluşturacağız. Sonra iç içe yuvarlaklar çizerek hilal görüntüsü vereceğiz. Daha sonra bir kaç minik hesaplama yaparak yıldız çizeceğiz. Projeye İstiklal Marşı sesini isterseniz internetten indirebirsiniz, isterseniz de size vereceğim projeyi açarak sırt çantanıza atıp kendi projenizde kullanabilirsiniz.

Nasıl Scratch ile Türk Bayrağı Yapılır?

Kısaca bu projede neler var göz atalım:

  • Kalem Eklentisi
  • Blok Oluşturma
  • Daire Çizimi
  • Daireden Ay Oluşturma
  • Yıldız Çizimi
  • Açı Hesabı
  • Sırt Çantası Özelliği Kullanma

Projenin bitmiş halini aşağıya bırakıyorum. Böylece ne yapacağımız zihinlerimizde canlanmış olur.

1. Adım : Dekor

Scratch ile Türk Bayrağı yapmak için ilk olarak arka fonu kırmızı yapacağız. Bunun için dekorlara gelip en altta bulunan dikdörtgen çizme aracını kullanıyoruz. Renk:0, doygunluk:100 parlaklık:100 şeklinde ayarladığınızda bir kırmızı elde edebilirsiniz.

2. Adım: Kalem Eklentisi

Sol altta bulunan eklenti ekle butonuna tıklıyoruz.

Eklenti

Kalem eklentisine tıklayarak projemize ekliyoruz.

Kalem eklentisi

Bir kukla seçmemiz gerekiyor. Çünkü kalem eklentisini kullanmak için bir kuklaya ihtiyacımız olacak. Projede gözükmeyeceği için neyi seçtiğimizin de ok bir önemi yok açıkçası. Magic Wand kuklasını seçerek devam ettim. Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta kuklanın merkezi.

Magic Wand Kuklası

Yukarıda gördüğünüz gibi çubuğun tam ortasına denk gelen + şeklindeki işareti çubuğun ucuna getirmeliyiz. Çünkü çubuğun ucunun değdiği yere çizmesini istiyoruz. Bu şekilde çizdirmeye devam edersek ortasındaki artıya denk gelen kısım algılanacak. Sol taraftaki ok seçili iken çubuğun etrafını genişten dikdörtgen içine alıyoruz. Böylece kuklayı hareket ettirerek ucunu denk getireceğiz.

3. Adım: Beyaz Daire Çizmek

İşin anlaşılması gereken önemli noktalarından biri de daire çizmek. Çünkü ay sembolünü iki daire ile oluşturacağız. Önce dışa büyük bir beyaz daire çizeceğiz. Daha sonra biraz içe girerek arka fondaki kırmızı ile aynı renkte bir kırmızı daire çizeceğiz. Zihninizde canlandı mı?

Arka fonu kırmızıdan farklı bir renk yaptım anlayalım diye. Mantığımız özetle bu olacak arkadaşlar. Haydi gelin işe koyulalım.

Burada biraz matematik bilgimizi konuşturmak gerekecek. Ne dersiniz? Kuklamız yeşil bayrağa tıklandığında kalemi bastırsın. Ardından 90 adım gitsin ve 90 adım geri gelsin. Sonra 1 derece dönsün. Kalem bastırıldıktan sonra gidip gelme hareketi ile bir çizgi elde etmiş olacağız. Bir dairenin 360 derece olduğunu biliyoruz. Böylece bu işlem 360 kere tekrarlanırsa bir daire elde ederiz. Kalem rengini beyaz yaparak bu işlemi 360 defa tekrarlamamız gerekiyor ki beyaz daire elde edebilelim. Kodu 360 defa çalıştırdığımızda beyaz dairenin kenarlarında beyaz olmayan yerler kalıyor. Eğer iki ya da üç kere tur attırırsanız (yani 360×2’den 720 defa tekrarlarsanız) bu sorun gidecektir. Attırmazsanız da çok sorun değil. Ben projemde 2 defa tur attırdım.

Beyaz Daire Kodları

Blok olarak yapmak daha anlaşılır kılacaktır. Biliyorsunuz ki bloklar kodlarımızı daha temiz anlaşılır yapıyor. BeyazDaireOlustur adında bir blok oluşturarak kodlarımızı buraya taşıyalım. Böylece neyi nerede yaptığımızı ve ne için yaptığımızı da daha kolay anlayacağız. x konumunu da -60’a taşırsak biraz sola gelecek ve yerini alacaktır.

Bloğun sonunda kalemi kaldırıyorum çünkü bir sonraki çizime geçtiğimde kalem basılı kalırsa çizgi devam edecektir.

4. Adım: Kırmızı Daire Çizmek

Beyaz daire çizimimiz bitti. x konumunda biraz içeri girerek kırmızı daireyi çizebiliriz. Bunu da bir blok oluşturarak yapalım. KirmiziDaireOlustur adında bir blok oluşturalım. x konumunu -36ya getirelim, y konumu 0’da kalsın. Aynı işlemleri yapıyoruz. Yine daire oluşturacağımız için 360 defa kalemimiz ileri geri gidip 1 derece dönerek turunu tamamlıyor. Bu sefer 72 birim gidiyor. Çünkü kırmızı daire beyaz daireden daha küçük olmalı. En sonunda da kalemi kaldırıyoruz.

Kodu çalıştırarak deneyin. Bakalım ay elde edebilecek misiniz?

5. Adım: Yıldız Çizmek

Yıldızın mantığını düşünelim biraz. Dairelerden farklı öyle değil mi? Nasıl yapabiliriz sizce? Bir blok oluşturacağız evet doğru. Peki ya sonra? Biz çizgi çizip belli bir açıyla dönüp, tekrar bir çizgi çizip yine belli bir açıyla dönüp ve tekrar… Kısacası bunu 5 defa tekrarlamak gerekiyor. Kağıt üzerinde bir yıldız çizebiliyor musunuz? Nasıl çizdiğinize dikkat ettiniz mi? Burada da aynı mantıkla yapacağız. 5’er defa belli açıyla dönüp çizgi çizdireceğiz. Daha sonra uzunluğunu biraz kısıp biraz da içeri girerek bir 5 çizgi daha çizeceğiz.

Yıldız çizmek için bir blok oluşturuyoruz arkadaşlar. x konumunda biraz daha ileri gitmemiz gerekiyor. Dolayısıyla x’i 35 y’yi 0 da bırakan kodu bloğun hemen altına yapıştırıveriyoruz. Kalem rengimiz en son neydi? Kırmızı, evet. O zaman bunu bir beyaz yapıyoruz. Kalemi bastırıyoruz ve 5 defa tekrarlayacağımız çizim işine geçiyoruz. 85 adım git diyoruz ve 144 derece döndürüyoruz.

Kafalarda kocaman soru işaretleri görüyorum. Neden 85, neden 144? 85 adım gitmesi yıldızın büyüklüğüyle alakalı. Ortalama 85 birim gittiğinde bayrağımızdaki yıldız büyüklüğünde bir yıldız elde ediyoruz. 144 derece döndürerek ise yıldızın her bir köşesini elde ediyoruz.

Yıldızın içe dolarak devam etmesi için bulunduğumuz konumdan içeri girmemiz gerekiyor. x konumunu 0.2 değiştirirsek çok az yani kalem kalınlığı kadar içeri gireceğiz. Bir 5 çizgi daha çizeceğiz. Ancak dikkatinizi çekeceğim bu noktada. İçe girdikçe yıldızın uzunluğu 85 birim olmamalı. İçeri girdikçe uzunlukta azalmalı ki içi dolsun.

Bu aşamada bir değişkene ihtiyaç duyuyoruz. Yıldızın uzunluğunu tutup azaltarak devam ettirebileceğimiz bir değişken. yildizUzunluk adında bir değişken oluşturun. Başlangıçta 85 değerine sahip olsun. Ama içeri girdikçe -0.4 kadar azalsın.

Yıldızın içini doldurmak için de bir tekrarlama gerekecek. Ortalama 195-200 arası bir tekrarlama yıldızı dolduruyor. Ben 200 verdim düz hesap. Bu değerlerle isterseniz oynayabilirsiniz.

Yıldız Kodları

Projenin Tamamı

Buraya tıklayarak benim yapmış olduğum projeye gidebilir ve İstiklal Marşı ses dosyasını kendi sırt çantanıza ekleyebilirsiniz. Daha sonra projeyi başlattığınızda sesi de başlatarak tamamlamış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları da okumak ister misiniz