Scratch Hazine Avcısı Oyunu

Merhaba arkadaşlar! Belki bir çoğunuzun duymadığı Hazine Avcısı diye bir oyun vardı. Onun farklı bir versiyonunu Scratch’te sizler için hazırladım. Scratch Hazine Avcısı Oyunu kodlaması ve oynaması eğlenceli bir oyun olacak. Buraya tıklayarak Scratch sayfasına gidebilir, projeyi inceleyebilirsiniz. Sayfanın en altında bütün kodlamalar yer alıyor. Şimdi sırayla yapım aşamalarını ve kodların açıklamalarını inceleyeceğiz.

Scratch Hazine Avcısı Oyunu

Oyun kuralları şu şekilde:

  • Altın pullar 10 puan,
  • Altın keseleri 100 puan,
  • Taşlar 1 puan,
  • Bomba -100 puan

Süre 30 saniye ve geri sayım yapıyoruz. Sağ ve sol yön tuşları ile hareket ederek 30 saniyede en çok puanı toplamaya çalışıyoruz. Siz oyunu farklı şekilde yorumlayabilirsiniz. Yukardan aşağıya farklı nesneler düşebilir. Örneğin tepeden yağmur damlaları, gökkuşağı, şimşek düşebilir. Şimşek puan kaybettirirken diğerleri arttırabilir. Aklınıza gelebilecek her türlü senaryo ile oyunu kendiniz tasarlayabilirsiniz.

Arkadaşlar, ek bilgi olarak dışarıdan dekor, kukla veya ses yüklenebildiğini biliyorsunuz. Eğer aramalarınızı PNG formatı ile aratırsanız görüntü arkası transparan olarak gelir. Yani dikdörtgen ya da kare bir resim olarak değil, direk indirdiğiniz şekliyle arkası şeffaf olarak gelir. Google’da arayacağınız nesnelerin ya da arkaplanların sonuna “png” getirirseniz, bu formattaki görsellere ulaşabilirsiniz. Örneğin “araba png” gibi..

Bu oyunda da kullanmak istediğim kukla ve dekorları bu şekilde yaparak dışarıdan yükledim. İlk aşama olarak sizde dekorunuzu ve kuklalarınızı yüklemelisiniz.

Kuklalar

Oyunda kullanılan beş tane kukla var: Para, altın, bomba, taş, oyuncu.

Oyuncu
Kuklalar

Birden fazla altının aynı anda gelmesi için kodlamalardan sonra altın kuklasına gelip, mouse ile sağ tıklayarak kopyasını çıkartabilirsiniz. Rastgele konumlardan geleceği için sorun olmayacaktır. Aynı şekilde hangi kuklanın fazla olmasını istiyorsak kopyasını çıkartabiliriz.

Değişkenler

Puan ve Süre adında iki değişkenimiz var.

Değişkenler

Scratch Hazine Avcısı Oyunu – Avcı Kodları

Oyun bittiğinde bütün kuklalar gizleneceği ve dekor değişeceği içi bütün kuklalara yeşil bayrak tıklandığında göster diyoruz. Avcı kuklasının boyutunu küçülterek, başlangıç konumunu belirliyoruz. Daha sonra sağ ok tuşuna basıldığında x konumunu 10, sol ok tuşuna basıldığında -10 değiştiriyoruz. Sadece yatay eksende hareket edeceği için x konumunun değişmesi yeterli.

Süre değişkenine oyun başlangıcında 30, puan değişkenine 0 değerini veriyoruz. Her bir saniyede süreyi 1 azaltıyoruz ve süre 0!a eşitlendiğinde OyunBitti haberini salarak kuklamızı büyütüp sahnenin ortasına getiriyoruz.

OyunBitti haberi alındığında her şeyi durduruyoruz.

Avcı Kodları

Scratch Hazine Avcısı Oyunu – Para Kodları

Paralar, rastgele konuma giderek en aşağıdan yukarı doğru 3’er birim çıkıyor. 75 konumunu geçtiğinde yani toprak alanın üstüne denk geliyorsa tekrardan aşağı (y=-185 konumuna )gidiyor. Gizlenerek 2 saniye bekliyor ve daha sonra tekrar 3’er birimlik hareketle yukarı çıkıyor. Diğer altın kuklalarında aşağıdaki bekleme sürelerini değiştirerek farklı zamanlarda gelmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer avcıya değiyorsa puanı 10 arttıyoruz ve tekrar aşağıdan gönderiyoruz. OyunBitti haberini aldığımızda kuklamızı gizliyoruz.

Para Kesesi, Taş ve Bomba Kodları

Para kesesi, taş ve bombada aynı kodlamalara sahip arkadaşlar. Tek fark puan değerleri olacak, her birine farklı puanlar verebilirsiniz. Keyifli günler, bol puanlı oyunlar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları da okumak ister misiniz