Pandemi Döneminde Evde Yapılabilecek Aktiviteler

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ülkemizde de etkisini oldukça göstermekte. Salgından dolayı evlerimizde geçirdiğimiz bu süreyi daha yararlı ve faydalı hale getirmek için evde yapılabilecek bir sürü aktivite mümkün. Evlerimizde nasıl daha kaliteli, daha keyifli bir zaman geçiririz bunu anlatacağız.

Pandemi Döneminde Evde Yapılabilecek Aktiviteler

 1. Hobi edinin

  Daha önceden ertelediğiniz veya uğraştığınız hobileriniz varsa onları yapmak için oldukça uygun bir zaman. Örneğin çalmayı öğrenmek istediğiniz bir enstrüman mı var hemen onu öğrenmeye başlayın. Hep izlemek istiyordum ama zaman bulamadığım için izleyemiyorum dediğiniz dizi/film varsa onları izleyin. İçinizde ki ressamı ortaya çıkarıp resim yapın, müzik dinleyin.

  Bir CAWI anketinde insanlara “Hobi deyince akla ne geliyor” diye sormuşlar. Bu anket sonucunda en çok cevap verilen 16 yanıt sırasıyla şu şekilde olmuş; kitap okumak, resim yapmak, yürüyüşü, futbol oynamak, müzik dinlemek, bağ-bahçe işleri, el sanatları, örgü, çiçek yetiştirmek, gezmek-gezi seyahat, spor yapmak, piknik yapmak, eğlence, uyku, balık tutmak, ahşap el sanatları… Elbette dışarıda yapılacak hobiler olduğu kadar evde yapılabilecek hobi sayıda oldukça fazla. Seçin, beğenin ve başlayın!

 2. Bir lisan bir insan

  Dil öğrenmek artık internet sayesinde daha kolay bir hale geldi. Ücretli yada ücretsiz bir sürü dil kursu mevcut. Yine aynı şekilde YouTube’da bir sürü yararlanabileceğimiz video var. Bu imkanları göz önünde bulundurarak dil öğrenmeye başlayıp kendinizi geliştirebilirsiniz. Her gün azar azar ama istikrarlı!

 3. Kitap okuyun

  Okuma listeniz epey kabarık ise bu evde kalma süresi en çok size yarayacak. Ertelediğiniz ya da okumak istediğiniz kitaplara bu dönemde başlayın. Karantina sürecinde kitap okuma alışkanlığı edinirseniz hem kültürel hem de akademik açıdan size çok şey katacaktır. 1000 Kitap uygulamasındaki “en iyiler” listesini kaynak alarak hazırladığımız okunması gereken kitaplar listesine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 4. Bitki yetiştirin

  Bu dönemde topraklanın! Toprakla iç içe olmak size iyi gelecektir. Hepimizin bir bahçesi olmayabilir ancak çiçek, kaktüs gibi bitkileri yetiştirmek için bir saksısı vardır mutlaka. Saksınız da yoksa bulduğunuz kabı, kavanozu süsleyip bir saksı oluşturabilirsiniz. Böylece evde yapılabilecekler listesine eklenecek iki aktivitemiz daha olur! Ayrıca ailecek bir geri dönüşüm ile saksı yapmak, süslemek çok keyifli olabilir. Kendi ektiğiniz bir bitkinin günden güne büyüyüp gelişmesi de sizi çok mutlu edecektir.

 5. Evden çıkmadan müze gezisi mii ?

  Karantinadan dolayı evden çıkamıyorsak müze gezemeyiz diye bir şey yok! Öğrenmenin yeri ve zamanı yok, yeter ki öğrenme için içimizde istek olsun. Günümüzde artık sanal gerçeklik ile istediğimiz yere oturduğumuz yerden gitmek mümkün. Bu süreçte evlerimizden çıkmadan her ülkedeki müzeye gidebilir oraları gezebiliriz.

 6. Spor yapın

  Karantinada sürekli evlerimizde olduğumuz için yeterli hareket edemiyoruz. Bu da bizleri tembel bir hale getiriyor ve aynı şekilde fazla hareketsizlik de kilo almamıza da sebep oluyor. Bu yüzden evde kaldığımız sürede düzenli bir şekilde spor yaparsak hem gereksiz kilolardan kurtuluruz hem de daha sağlıklı bir şekilde yaşamış oluruz.

 7. Yemek yapın

  Evde yapılabilecek lezzetli aktiviteler de mevcut. Yemek yapmak hem rahatlatıcı hem de lezzetli bir aktivite olabilir. Yaptığınız pastaları yemekleri süsleyebilir, denemek istediğiniz tarifleri deneyebilirsiniz. Evde bulunduğumuz bu zamanlar tarif denemeleri için çok güzel bir fırsat. Ancak ufak bir tavsiye yemek yapmayı listenizin arada yapılacaklar bölümüne eklemelisiniz! Sürekli yemek yaparsanız istemediğiniz kilolarla boğuşmak zorunda kalabilirsiniz.

Sizinde öneriniz varsa yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz!

4 yorum
 1. Pubg unutmuşsunuz
  Ellerinize sağlık mükemmel bir yazı olmuş yine her zamanki gibi.

 2. Karantinayı iyi değerlendirmek lazım bunu özellikle kitap okuyarak değerlendirmek istiyorum. Eline sağlık çok yararlı bilgiler vermişsin 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları da okumak ister misiniz
Devamını oku

Mockup Nedir?

Mockup (Mock up) nedir? Web sitelerinin, mobil uygulamaların, masaüstü, tablet, telefon görünümlerinden; kartvizit, broşür, katalog tasarımlarına, araç giydirme,…
Devamını oku