Kuantum bilgisayar teknolojisi nedir?

Şu anda dünyadaki en yeni teknolojilerden biri kuantum bilgisayar teknolojisidir. İçerdiği kuantum kavramlarının anlaşılması kolay olmadığı için son derece karmaşık bir alan olarak da kabul edilmektedir. Kuantum bilgisayarların hikayesi,  1981 yılında ünlü fizikçi Richard Feynman’ın Kuantum mekaniği prensiplerinin bilgisayarlarda kullanılabileceği fikrini ortaya atması ile başladı. O zamanlardan beri IBM ve Google gibi büyük teknoloji devleri, bu teknolojiyi geliştirmek için uğraşıyorlar.

Kuantum bilgisayar nedir nasıl çalışır?

Günümüzdeki klasik bilgisayarlardan çok daha yüksek hızlı ve verimli bir işlem kapasitesine sahip olan Kuantum bilgisayar teknolojisi, temelde süper pozisyon teoremine dayanır. Klasik bilgisayarlar bilgileri işlemek için bitleri (0 veya 1) kullanır. Bilgisayar ekranında görünen dosyaların, görüntülerin, sesler nihayetinde makine açısından 0 ve 1 lerden oluşan bit dizileridir.

Kuantum bilgisayar ise bit yerine “kübit” denilen bir birim kullanır. Bir kübit 1,0 veya aynı anda hem bir hem de sıfırı temsil etmektedir. Bu sebeple klasik bilgisayardan çok farklıdır. Klasik bir bilgisayar, 2 bit varsa 4 kombinasyon (0,0; 0,1; 1,0 ve 1,1) oluşturabilir, ancak aynı anda yalnızca birini kullanabilir. Aynı şekilde bir kuantum bilgisayar da  2 kübit ile 4 kombinasyon oluşturulabilir. Fakat süperpozisyon nedeniyle, hepsini veya bir kısmını aynı anda kullanmaktadır. Bu durumu gözünüzde canlandırmak için, paralel evren teorisini düşünebilirsiniz. Yani kuantum bilgisayarda, aynı anda aynı problemle ilgili olarak bir çok paralel evren, sırayla değil, eş zamanlı olarak yaşanır. Bu, işlem yapılan veri miktarını katlanarak artırır ve kuantum bilgisayarların klasik bilgisayarların yapabileceğinden çok daha fazla veri işlemesine olanak tanır.

Kuantum bilgisayar ne işe yarar?

Paralel evren benzetmesinden devam ederek, kuantum bilgisayarlarla milyarlarca, trilyonlarca ihtimalin hesaplanması olanaklı hale gelir. Klasik bilgisayarlar, işlevleri çalıştırmak için mantık kapıları kullanır. Kuantum kapıları çok daha fazlasını yapabilir, basitçe söylemek gerekirse, tüm olasılıkları aynı anda çalıştırabilirler. Klasik bir bilgisayar ise tüm olasılıkları tek tek kontrol eder. Bu, kuantum bilgisayarların özellikle büyük veri kümelerinde çok daha hızlı bir çözüm bulabileceği anlamına geliyor. Ama bunun çok ötesine geçilebilir.

Dünyayı modellemek için, tıpkı klasik bitlerde mantık kapısı devrelerini kullandığımız gibi, fizik kurallarını kübitler üzerindeki işlemlere kodlayabiliriz. Kuantum bilgisayarları evrenimizi simüle edebilir. Keşfetmediğimiz düzenlemelerde yeni moleküller modellememize ve yeni malzemeler bulmak için onları test etmemize izin verebilir. Bu yeni malzemeler, güçlü yeni enerji kaynakları, süper güçlü malzemeler, süper iletkenler ve inanılmaz derecede etkili ilaçlar gibi bilim ve mühendislikte daha önce mümkün olmadığı düşünülen başka devrimler yaratmaya yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları da okumak ister misiniz
Devamını oku

Mockup Nedir?

Mockup (Mock-up) nedir? Web sitelerinin, mobil uygulamaların, masaüstü, tablet, telefon görünümlerinden; kartvizit, broşür, katalog tasarımlarına, araç giydirme, tabela,…
Devamını oku