Karabatak Nedir?

“Karabatak gibi”, “karabatak gibi bir batıp (dalıp) bir çıkmak” deyimlerini duymuş muydunuz? Bir görünüp bir kaybolan kişilere denir. “Karabatak gibi kaybolma, işini düzgün yap” denir mesela. Deyimdeki görünüp kaybolma işini çok iyi yapan ve bunu bir işten kaçmak için değil, kendi işi olduğu için yapan harika bir kuş türü ile tanışmaya hazır mısınız?

Karabatak Kuşu

Karabatak su kuşları arasında yer alan, genellikle deniz, göl ve derin ırmak kenarlarında görülen bir tür balık avcısı perdeli kuş türüdür. 38 farklı türü olduğu bilinen bu kuşların tüyleri genellikle parlak siyah renkte, sivri ve keskin gagaları vardır. Boyları türlerine göre değişiklik gösterse de 30 cm ile 100 cm arasında değişmektedir.

Erişkinlerde yanakların bir kısmı tüysüz olduğu için Grekçe “kel” anlamına gelen “phalakros” terimi isimlendirirken kullanılmış.  Phalacrocoracidae (Karabatakgiller) familyasındandır.

Çok iyi bir uçucu ve çok iyi bir yüzücü kuş türüdür. Genellikle su kenarlarında bulunan yüksek yamaçlara ve yüksek ağaçların tepelerine yuva yapmaktadırlar. Sulak alanlarda koloniler halinde gözlemlenebilirler. Dünya’nın birçok kıtasında, hem tatlı hem tuzlu sularda görülebilirler.

Karabataklar suya dalış yaptıklarında net görebilmeleri için gözleri fotoğraf makinesindeki optik düzeltme özelliğine sahiptir. Beyni de gözlerinin bu hızlı işleyişiyle bağlantılı olarak doğru ve hızlı kararlar alabilmektedir. Suda sessiz hareket etmeleri sayesinde çok iyi bir balık avcısıdırlar. Suya dalarak ucu olta gibi kıvrık gagaları ile balıkları yakalarlar. Yapılan incelemelerde bazı türlerin 30 metre derinliğe kadar dalabildikleri gözlemlenmiştir. Suyun içinde perdeli ayakları yardımıyla hareket edip, daha sonra karaya çıktıklarında kanatlarını açarak kurutma davranışı sergilerler.

İstanbul’un Beylikdüzü ilçesinde sahilde fotoğraflarını çekme fırsatım oldu. Denizden çıktıktan sonra artık yerinde olmayan bir iskelenin ayaklarına sıralanarak kanatlarını açıp kendilerini kurutuyorlar. Bazen iskelenin bütün ayakları karabataklarla dolu olurken bazen martılarla karışık farklı görsel şölenler oluşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları da okumak ister misiniz
Devamını oku

Mockup Nedir?

Mockup (Mock-up) nedir? Web sitelerinin, mobil uygulamaların, masaüstü, tablet, telefon görünümlerinden; kartvizit, broşür, katalog tasarımlarına, araç giydirme, tabela,…
Devamını oku