İnovasyon Nedir?

İnovasyon Nedir?

Son yıllarda teknolojik alanda yapılan gelişmelerle birlikte inovasyon nedir sorusunu sıkça duyuyoruz. İnovasyon, bir buluş değildir. “İnovasyon” kelimesi, yenilemek anlamına gelen Latince “innovare” fiilinden türetilmiştir. 

İnovasyon, değer katan bir yeniliktir. 

Kelimenin özüne baktığımızda, anlamını günümüze kadar koruduğunu söyleyebiliriz. Yeni fikirler üretmek, Ar-Ge yapmak, bir süreç, ürün veya hizmeti iyileştirmek, yenilemek veya değiştirmek anlamına gelir.

İnovasyon Neden Önemlidir?

Yenilenmeyen her şey eskimeye mahkumdur. Bu nedenle, sürekli yenilik çok önemlidir.  Bunu bir doğru oran grafiği olarak incelersek, inovasyon olmadan yeni bir şey olmaz ve yeni bir şey olmadan ilerleme olmaz. Bir kuruluş herhangi bir ilerleme kaydetmiyorsa, rekabetçi pazarda yerini bulamaz.

Sadece yeni bir şeyin icadı değil, onu piyasaya sürmek de aynı derecede önemlidir. Bir inovasyon, bu yönetimin yeniden yapılandırılmasını ve teknolojik dönüşümünü içerebilir. İnovasyon bu anlamda çok açık uçlu bir tanımdır ve her alana her şekilde uyarlanabilir. Dolayısıyla inovasyon; düzeyine, yapılış şekline, yapıldığı alana ve konusuna göre farklı sınıflandırmalara ayrılmıştır.

İnovasyon, kuruluşların rekabetçi pazarda varlıklarını korumalarına izin vermesinin yanı sıra, ekonomik büyümede de önemli bir rol oynamaktadır. Kritik sorunları çözme yeteneği yeni yeniliklere bağlıdır ve özellikle gelişmekte olan ülkelerin buna her zamankinden daha fazla ihtiyacı vardır.

İnovasyon Örnekleri

İnovasyon Örnekleri

 1. Apple Inc. 

  iPhone serisinin başarısı yadsınamaz. Apple, bağımsız ve bağımsız ürünler geliştirmek yerine, iPhone’un mevcut modelini stilize bir şekilde düzenli olarak geliştirmektedir. Dolayısıyla her yeni model ile heyecan uyandırmakta ve satışları artırmaktadır.  

 2. LG 

  LG, gazete gibi yuvarlanabilecek kadar esnek yeni bir ekran türünü tanıttı. Taşınabilirlik sorununu çözerek, markaları mobil cihazlar pazarındaki müşteriler için anında daha çekici hale geldi. 

 3. Amazon 

  Amazon’un başarısı büyük ölçüde geniş ürün yelpazesine, kullanım kolaylığına ve rahatlığına bağlı olsa da, Dash Düğmesi özelliğinin kullanıma sunulması son derece başarılı bir hizmet yeniliğiydi. 
  Dash Düğmesi, müşterilerin satın alma süreçlerinin verimliliğini ve kolaylığını artırmak için çalışan, ev temellerini kolaylıkla yeniden sipariş etmelerini sağlayan, Wi-Fi bağlantılı küçük bir cihazdır. 

 4. Salesforce

  Salesforce’un her organizasyonun departmanına her müşteri hakkında ortak bir görüş sağlayan bir platform olan CRM sistemini tanıtması; hem radikal bir inovasyon örneği hem de son derece güçlü bir pazarlama inovasyonu örneğidir. Bulut bilişim biçimindeki platformu, yeni teknolojiden yararlanarak günümüzün modern iş modelini desteklemektedir. 

 5. Zara 

  Zara’nın bütçesinin hiçbirini reklama harcamama kararı anormal görünebilir, ancak nihayetinde, kulaktan kulağa ve etiketlemeye güvenmeleri, verimli üretim modellerine yönelik fonların yeniden tahsisine izin verdi. Giysilerinin sadece %15-25’i sezon öncesi, %50-60’ı ise sezon başında üretilmektedir. Kalan kısım sezon boyunca üretilir, müşteri isteklerine doğrudan cevap verir ve piyasadaki eğrinin önünde kalır. Bu süreç yeniliği, Zara’nın pazara duyarlı olmasını sağlayarak moda markaları arasındaki en üst sıradaki konumunu sağlamlaştırıyor. 

 6. Netflix

  1997 yılında kurulduğu zaman, video kaset ya da DVD kiralamak dükkanlar yoluyla yapılıyordu. Netflix, fiziksel kiralamanın web sitesi üzerinden yapılmasını sağladı. Ayrıca artık kiralama için fiziksel dükkana gitmek yerine evinize kasetin gelmesini sağlayabiliyordunuz. Video kaset kiralamaları o zamanlar kaset başına belli bir süre verilerek yapılıyordu. Süre aşıldığında siz ekstradan bir ceza bedeli ödüyordunuz. Netflix gelir modelinde de bir inovasyon yaparak web sitesi üzerinden yapılan ödemeyi aylık sabit bir üyelik ücret ile belirledi. Bu şekilde aylık üyelik bedelini ödemek yeterliydi. Herhangi bir ceza bedeli ödemeden üyeliği devam ettiği sürece istediği kadar kaset ya da DVD kiralayabilecekti. Netflix’in inovasyonları bununla sınırlı kalmadı ve 2013’de kendi yapımlarını yapma kararı aldı. Netflix, House Of Cards dizisinin bütün bölümlerini aynı anda yayınlayarak kendi prodüksiyonlarına yer vermeye başladı.

2 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları da okumak ister misiniz
Devamını oku

Mockup Nedir?

Mockup (Mock-up) nedir? Web sitelerinin, mobil uygulamaların, masaüstü, tablet, telefon görünümlerinden; kartvizit, broşür, katalog tasarımlarına, araç giydirme, tabela,…
Devamını oku