İmpasto Tekniği Nedir?

İmpasto İtalyanca’da kelime olarak “hamur” anlamına gelmektedir. İmpasto tekniği, resim yüzeyinde, boyanın yığılması ve kalın boya tabakaları kullanılarak yapılan yağlıboya tekniğidir. Boyanın bir yüzeye kalın bir şekilde yerleştirildiği, böylece bir sanatçının fırçasının veya palet bıçağının izini tuttuğu bir sanat tekniğidir.

Boya yüzey üzerinde kalın tabaka halinde bulunur. Spatula veya fırçayla kalın boya katmanları tuvale sıvanarak yapılır. Yapılan çalışmanın yüzeyinde boya, fırça ve spatula izleri bulunur. Bu kalın yüzey tekniği ile rölyef etkili yüzeyler elde edilir. Bazı ressamlar ise doğrudan boyaları tuvale boşaltarak yüzeyde kalınlık oluşturmaya çalışıyor.

Tekniği uygulayacak yüzey olarak Belçika keteni gibi keten tuvaller tercih edilir. Esnek ve güçlüdür, kalın boya ile yüklendiğinde sarkmazlar. Van Gogh’un Ayçiçekleri ve Rembrandt’ın Yahudi Köprüsü, impasto resimlerinin iki parlak örneğidir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları da okumak ister misiniz
Devamını oku

Mockup Nedir?

Mockup (Mock up) nedir? Web sitelerinin, mobil uygulamaların, masaüstü, tablet, telefon görünümlerinden; kartvizit, broşür, katalog tasarımlarına, araç giydirme,…
Devamını oku