Güneş Sistemindeki Elemanlar

Güneş, Güneş sisteminin merkezinde yer alan yıldızdır. Güneş Sistemindeki ısı, ışık ve enerji kaynağıdır. Neredeyse tamamı hidrojen ve helyum gazlarından oluşur. Gezegenimiz olan Dünya, dev bir ateşli yıldız olan Güneşin etrafında dönen toplam 8 gezegen ve bununla birlikte, küçük gök cisimleri, cüce gezegenler, kuyruklu yıldızlar, asteroitler, kozmik tozlar, meteoritler ve uydulardan oluşan bir güneş sisteminin parçasıdır.

Yaklaşık 4.5 milyar yıldır var olan bu sistem ile tanışmaya hazır mısınız? Öncelikle bu sisteme adını veren Güneş’le tanışalım.

Güneş Sistemi Nedir?

Güneş, tek başına Güneş Sistemi kütlesinin yüzde 99,8’ini oluşturur. Bu nedenle sistemin içerisinde bulunan bütün cisimler Güneş’in kütlesel çekimi etkisi altındadır ve kütlesel çekim etkisindeki bu cisimler, Güneş etrafında yörünge ismi verilen çizgisel bir düzlem oluştururlar. Bu düzleme de Güneş Sistemi adı verilir. Güneş Sistemi Samanyolu galaksisinde yer alan bir sistemdir.

Güneş Sistemindeki Gezegenler

Gezegenler genç yıldızların etrafında dönen gaz ve toz bulutlarının içinde doğar. Bir araya gelen toz parçaları giderek büyür; çakıl taşı, kaya ve dağ büyüklüğünde parçalar oluştururlar. Başlangıçta parçalar biçimsizdir. Ancak kaya parçalarının çapı 1000 kilometrenin üzerine çıktığında kütle-çekim etkisiyle küreye benzer bir hal alırlar.

Güneş sistemimizdeki her gezegen hem kendi ekseni etrafında , hemde güneşin etrafında döner. Her gezegenin izlediği farklı yörüngeleri vardır ve yörüngelerde farklı şekillerde ilerleyebilirler. Bazı yörüngeler dairesel olurken bazıları daha eliptiktir.

Güneş Sistemindeki Gezegenler

Güneş sistemimizde toplam 8 tane gezegen bulunmaktadır. Bu gezegenler güneşe yakınlık sırasına göre;

  1. MERKÜR
  2. VENÜS
  3. DÜNYA
  4. MARS
  5. JÜPİTER
  6. SATÜRN
  7. URANÜS
  8. NEPTÜN

Güneş Sistemindeki Kuyruklu Yıldızlar

Kuyruklu Yıldız

İsimlerine yıldız dense de yıldız değildirler, buz ve kozmik toz karışımından oluşurlar.  Kuyruklu yıldızların gezenlerin yörüngelerinin en dışında olduğu düşünülüyor. Uzun dönemli kuyruklu yıldızlar olarak isimlendirilen bazıları, gezegenlerin çok dışında ve geriye doğru hareket eden eliptik yörüngededir. Diğerleri ise güneşe daha yakın yörüngelerde hareket ederler.

Güneş Sistemindeki Asteroitler

Asteroit

Asteroitler, çakıl büyüklüğünden yaklaşık 1000 kilometre büyüklüğüne kadar değişebilen  kayalık veya metalik olan uzay nesneleridir. Yörüngeleri çoğunlukla Mars ve Jüpiter gezegenleri arasındadır. Bazı asteroitlerin uydusu bulunmaktadır.

Güneş Sistemindeki Meteroitler

Meteroit

Boyutları, uzaydaki toz tanelerinden, küçük asteroitlere kadar değişen uzay kayalarıdır. Meteoritler, Dünya atmosferine veya başka bir gezegenin atmosferine yüksek hızda girdiğinde ve yandığında, ateş topları veya kayan yıldızlar göktaşı veya meteor olarak isimlendirilirler.

Güneş Sistemindeki Uydular

Uydu

Bir gezegenin çekimi etkisinde kalarak onun etrafında dönen ve onunla birlikte güneşin etrafında dönen gök cismidir.

Güneş Sisteminde 181 doğal uydu bulunmaktadır.

Ay Dünya’nın tek uydusudur.

Satürn 82 tane uydusuyla en çok uyduya sahip gezegendir.

Satürn’ü 79 uyduyla takip eden gezegen Jüpiter’dir.

Diğer gezegenlerin uydu sayıları ise:  Mars’ın 2, Uranüs’ün 27, Neptün’ün ise 17 uydusu bulunmaktadır. Merkür ve Venüs’ün uydusu yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları da okumak ister misiniz
Devamını oku

Mockup Nedir?

Mockup (Mock-up) nedir? Web sitelerinin, mobil uygulamaların, masaüstü, tablet, telefon görünümlerinden; kartvizit, broşür, katalog tasarımlarına, araç giydirme, tabela,…
Devamını oku