Freelance Çalışma Sistemi

freelance çalışmak

Freelance çalışma sistemi son zamanlarda sıkça gündeme gelen bir kavramdır. Özellikle pandemi sürecinde birçok kişinin evden çalışma modeline geçişi söz konusudur. Dolayısıyla daha da göz önünde olmaya başlayan freelance pazarı, gün geçtikçe büyümeye devam etmektedir.

Freelance kelime olarak “serbest çalışmak, serbest meslek erbabı” gibi anlamlara gelir. Bir mekana bağlı olmadan, bir bilgisayarın yeterli olduğu seyyar çalışma şeklidir.

Freelancer nedir?

Freelancer ise bu çalışma sisteminde yer alan kişiye denir. Freelancerlar, meslekleri ve yeteneklerine göre pek çok farklı alanda hizmet verirler. Esnek çalışma sistemi sayesinde zamanlarını daha verimli kullanabilmektedirler. Freelance çalışma sistemi iş verenler için ise tam zamanlı bir çalışanı işe almadan dışarıdan profesyonel bir hizmete ulaşma imkânı sunar.

Freelancer yalnızca tek bir şirkete bağlı tam zamanlı bir çalışan değildir. Genellikle aynı anda birden fazla müşteri ile çalışmaktadır. Ancak bazıları sözleşmeye dayalı olarak aynı anda bir şirketle çalışmayı da seçebilir. 

Freelance çalışan sabah 9 akşam 5 çalışmak zorunda değildir. Ama zaman ve mekan tanımaksızın çalışması da gerekebilir. Sabit ve kısıtlı miktarda bir kazanç yerine dalgalanan bir gelir söz konusu olabilir. Bir ay belki hiç gelir olmazken, bir sonraki ay üç aylık yetecek miktarda para kazanabilir. Freelancer olmak aslında hem çalışan hem de patron karakterini birleştirmektir. Başkasının kontrolünde değil kendi kontrolünde çalışmak ve yaşamaktır.

İletişim becerileri, freelancerın önemli bir parçasıdır. Neye ihtiyaç duyduklarını anlamak ve özel çözümler sunmak için müşterilerle iletişim kurmak çok önemlidir. Ayrıca, müşterilerle profesyonel bağlar kuracak bir iletişim becerisine sahip olmak gerekir. Bu onlarla uzun vadeli işler yapabilmek açısından çok önemlidir. Dolayısıyla mutlaka çevrimiçi bir varlık oluşturması gerekmektedir. Potansiyel müşteriler bulması gerekir. Bir portföy web sitesi, bir blog, LinkedIn’de vb. platformlarda bir hesap oluşturulması çevrim içi pazarlama için olmazsa olmazdır.

Freelance Yazılımcı Olmak

Yazılımcılar, freelance çalışma sistemini en çok benimseyen meslek gruplarındandır. Konum, dil, mekan fark etmeksizin yurt içi veya yurt dışında çalışma alanı mevcuttur. Sürekli kendini geliştirmek ve ortaya ürün çıkarabilmek önemlidir. Bu yüzden iş olmadığı zamanlarda bile projeler üretip yeni teknolojileri öğrenmelidir. Müşterilerin isteklerini karşılayacak şekilde kendini geliştirmelidir.

Freelancer Yazılımcı Olmanın Avantajları ve Dezavantajları

Freelancer Yazılımcı Olmanın Avantajları

Freelance yazılımcı, tipik bir freelance çalışanın tüm avantaj ve dezavantajlarına sahiptir. Freelance yazılımcıların temel avantajı, rolle gelen esnekliktir. Ne zaman çalışacağınıza, hangi işleri yapmak istediğinize ve bu işleri nasıl yapacağınıza siz karar verirsiniz. Muhtemelen sabah 9’dan akşam 5’e kadar bir ofiste oturmaları gerekmeyecektir. Tabii bunun avantaj mı yoksa dezavantaj mı olduğu kişiye bağlıdır. Çünkü oldukça disiplin isteyen, peşine düşülmesi gereken bir durumdur.

Unutulmaması gereken başka bir şey de, bir yazılım projesinin iş yükünün tamamını üstlenmek zorunda olmadığıdır. Genellikle en rahat oldukları veya ilgilendikleri belirli projeleri seçme özgürlüğüne sahiptirler.

Bazen freelance çalışmak iş bulmayı bile kolaylaştırmaktadır. Bir şirkette kalıcı, tam zamanlı bir pozisyona girmek, özellikle kariyerlerine yeni başlayan yazılımcılar için zor olmaktadır. Yarı zamanlı bir serbest projeye katılmak için şirket bulmak genellikle daha az zahmetli olabilir. 

Freelancer Yazılımcı Olmanın Dezavantajları

Diğer açılardan, freelancer yazılımcı olarak çalışmak her zaman ideal değildir. Aynı zamanda kendinizi markalaştırmada, uzmanlığınızı pazarlamada ve iş bağlantıları kurmada da usta olmanızı gerektirir. İşinizi iyi yaptığınızı duyurmanız, işinizi iyi yapmanız kadar önemlidir.

Mevcut sözleşmeleriniz sona erdiğinde üstleneceğiniz yeni projeler için sürekli olarak uyanık olmalısınız. Bazen sözleşmeler, öngörülemeyen nedenlerle sona ermektedir. Beklemediğiniz durumlarla karşılaşmanız olasıdır.

Diğer bir konu ise, işin tüm sorumluluğu sizdedir. İşin nasıl yürütüleceğini bilmelisiniz. Tam zamanlı çalışanlar tipik olarak insan kaynakları ve finans departmanlarının desteğinden yararlanır. Freelancer çalışanların kendi vergilerini yönetmeleri, müşterilerin faturalandırılması sürecini denetlemeleri ve ödemeyenlerin peşine düşmeleri gerekecektir. Nakit yönetimi özellikle zorlayıcı olmaktadır. Düzenli maaş almanın istikrarının aksine, kazancınız tamamen herhangi bir zamanda üzerinde çalıştığınız projelere bağlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları da okumak ister misiniz
Devamını oku

Mockup Nedir?

Mockup (Mock up) nedir? Web sitelerinin, mobil uygulamaların, masaüstü, tablet, telefon görünümlerinden; kartvizit, broşür, katalog tasarımlarına, araç giydirme,…
Devamını oku