Canva ile Logo Tasarımı

Hızlı, ücretsiz ve kolay olduğu için binlerce yeni işletme sahibi, logolarını oluşturmak için Canva’ya akın etmektedir. Önceden yüklenmiş şablonları, resimleri, yazı tipleri ve grafikleri sayesinde kullanımı basit ve zahmetsizdir. Çok iyi tasarlanmış bir kullanıcı arayüzü sunmaktadır. Yapmanız gereken tek şey Google, Facebook veya bir e-posta adresi ile kaydolmaktır. Sürükle bırak mantığı sayesinde kullanıcılara kullanım kolaylığı sağlar. Logo tasarımı yapmak isteyen kişiler için Canva ile logo tasarımı yapmak bu anlamda çok fazla tercih edilmektedir.

Canva ile logo tasarımı yapmanın dezavantajı ise şablonların herkes tarafından erişilebilir olmasıdır. Bu şu demek; sizin beğendiğiniz bir tasarım şablonu başka bir işletmenin de logosu olabilmektedir. Logolarda bulunan şablonları kişiselleştirmek, özelleştirmek birebir kullanmamak sizin için daha iyi olur. Kurumsal firmalarda, kişisel işlere göre özgünlük ve markalaşma çok daha fazla önem taşıyor. Kurumsal firmalardaki özgünlüğün önemi dolayısıyla çok tercih edilmese de kişisel işlerinizde zevkinize ve ilgi alanınıza göre kendi tasarımlarınızı oluşturabilirsiniz.

Canva’nın ücretsiz sürümüyle, birçok sosyal medya platformu için çok sayıda gönderi oluşturabilirsiniz, yani sattığınız şey yalnızca kişisel markanız olsa bile profesyonel görünümlü içerik oluşturabilirsiniz. Buna Instagram gönderileri, hikayeler ve öne çıkan hikaye kapakları, Facebook gönderileri ve kapakları, YouTube kanal resimleri, LinkedIn afişleri ve gönderileri, Twitter gönderileri, TikTok arka planları, Pinterest pinleri ve daha fazlası dahildir.

Canva’nın tasarım süreci, oluşturduğunuz içerik türü için aynıdır; bu nedenle, temel bir sosyal medya gönderisi hazırlayabilirseniz, sunumlar, broşürler veya kartvizitler gibi daha gelişmiş tasarımlar oluşturmaya devam edebilirsiniz.

Canva Kullanımı

Bir Canva hesabına kaydolduktan sonra, tasarlamaya başlamaya hazırsınız. 

“Bir tasarım oluşturun” butonuna tıklayarak, logo oluşturuyoruz. Başlangıçta boş bir şablon kullanarak sıfırdan kendi logonuzu oluşturabilirsiniz veya önceden hazırlanmış şablonlardan birini kullanabilirsiniz.

Buradan sonraki kısım kısaca Canva arayüzünü tanıtmaya yöneliktir. Eğer bilginiz varsa direk bir sonraki başlığa geçebilirsiniz.

En solda yer alan dikey menüde bir çok araç bulabilirsiniz. En üstte yer alan “Şablonlar” bölümünden şablonları inceleyebilirsiniz. “Bileşenler”den çeşitli simge ve şekil tasarımları edinebilirsiniz.

Eğer dışarıdan bir şey yüklemek istiyorsanız sayfa üzerine sürükleyip bırakmanız yeterli. Bir diğer seçenekte “Yüklemeler” bölümüne gelerek dosyayı seçmek olacaktır.

“Fotoğraf” bölümünden binlerce görsel elde edebilirsiniz. Canva ile etkileyici bir çok görsel hazırlayabilirsiniz. Buraya tıklayarak nasıl Canva ile etkileyici görsel hazırlanır okuyabilir, ipuçları yakalayabilirsiniz.

“Metin” bölümünde yazı yazmanız veya yazı stilleri seçmenize yarayan araçlar bulunmaktadır.

Canva’da bir çok tasarımcının ve fotoğrafçının ürünleri bulunmaktadır. Canva, bu içerik oluşturucular arasında ayrım yapmak, çalışmalarını farklılaştırmak için benzersiz bir kod kullanır ve buna brand kod (marka kodu) denir.

“Tarzlar” bölümüne tıkladığınızda çeşitli yazı fontu ve renklerin bulunduğu paletler yer alır. Örneğin çalışmanızı tamamladınız ve çalışmanızdaki renkleri değiştirmek istiyorsunuz. Tarzlar bölümünü seçerek renk paletlerini ve yazı tiplerini deneyebilir, dilerseniz kendi paletinizi Canva’da oluşturarak markanıza göre tasarımınızı değiştirebilirsiniz.

Canva ile Logo Tasarımı Nasıl Yapılır?

Beğendiğiniz şablona tıkladığınızda ekranın sağ tarafında tasarımınız, ekranınızın solundaki bir çubukta düzenleme seçenekleriniz ve sağ üstte indirme ve paylaşma seçeneklerinizin bulunduğu yeni bir düzenleme penceresinde açar.

Daha önce açıkladığımız gibi, Canva’nın tasarım süreci öğeleri parçalara ayırır. Görseli değiştirmek için üzerine tıklayıp sil tuşuna ya da klavyenizdeki delete tuşuna basabilirsiniz. Şimdi, soldaki Bileşenler menüsüne tıklarsanız, Canva’da size sunulan bileşenleri görebilirsiniz.

Tasarımınıza uygun bir bileşen bulmak için bir anahtar kelime araması yapabilirsiniz. “Son kullanılan” fotoğraflarınızdan seçim yapabilir veya ilham almak için trend olan bileşenler arasında gezinebilirsiniz. Gördüğünüz herhangi bir bileşeni kullanmak istiyorsanız, üzerlerine tıklamanız yeterlidir. Pro hesabınız yoksa Pro fotoğrafların üzerlerinde Canva filigranı bulunmaktadır.

Yüklemeler

Alternatif olarak, bilgisayarınızdan kendi resimlerinizi yükleyebilirsiniz. Bunu yapmak için soldaki Yüklemeler menüsünü tıklayın.

Bu size önceden yüklemiş olduğunuz tüm resimleri gösterecek ve kullandığınız cihazdan, Facebook, Google Drive, Instagram ve Dropbox’tan yeni resimler yüklemenizi sağlayan büyük mavi bir “Medya yükle” düğmesi verecektir. Yüklendikten sonra, Yüklemeler alanınızdan kullanmak istediğiniz görseli seçin.

Şimdi şablonlu metni değiştirmek istiyoruz. Metin öğesini değiştirmek için üzerine tıklayarak vurgulamanız yeterlidir.

Ardından, istediğiniz metni yazabilirsiniz. Metin öğesini tıkladığınızda, ekranınızın üst kısmında font tipi, yazı puntosu, kalınlık ortalama, satır boşluğu, harf boşluğu gibi tüm metin düzenleme seçeneklerinizin de göründüğünü göreceksiniz.

Örneğimizde iki farklı metin türü mevcut ve birbirlerini bitişikler. Efektlerin yanında yer alan üç noktaya tıkladığınızda grubu çöz derseniz artık birbirinden bağımsız hareket ettirebilirsiniz. Aynı şekilde mouse’unuz ile seçtiğiniz farklı ögeleri üç noktaya tıklayarak gruplandır diyebilirsiniz.

Bunlar kapsamlıdır. Yazı tipi türünü, boyutunu ve metnin nasıl hizalanacağını değiştirmenize ve alt gölgeler ve parlamalar gibi efektler eklemenize olanak tanır. Ekranınızın sağ üst köşesindeki üç noktalı “Diğer” menüsünü tıklarsanız, metnin şeffaflığını ve tasarımda nerede konumlandırıldığını değiştirmek için daha da gelişmiş seçenekler göreceksiniz.

Ekranınızın üst orta kısmındaki altı çizili büyük A menü seçeneğine tıklarsanız, metin rengi seçenekleriniz solda görünür.

Renk Seçimi

Buradan, anahtar kelimeye göre veya üstteki arama kutusundaki RGB HEX renk koduna göre bir renk arayabilirsiniz. Sırada bir renk seçme düğmesi var; tıkladığınızda, solda açılan renk seçme penceresinden herhangi bir tonu seçebilirsiniz.

“Yeni renk” seçme aracının altında Canva, tasarımınızdaki renklerin birebir eşleşmesini sağlar. Buna, belgenizde zaten görünen bir dizi renk ve daha da akıllıca, kendi yüklemiş olsanız bile, kullandığınız herhangi bir görüntüden seçilen renkler dahildir.

Herhangi bir öğenin rengini aynı yolla rengini değiştirebilirsiniz. Değiştirmek istediğiniz öğeyi vurgulamak için ona tıklayın. Seçili öğenin etrafında mavi bir kutu belirdiğini ve ekranınızın üst kısmında buna karşılık gelen küçük bir renk karesini göreceksiniz. Eğer tıkladığınızda gelmiyorsa o öğenin rengi sabittir ve değiştirilemiyordur.

Canva ile tasarımınıza eklediğiniz öğeleri istediğiniz yere konumlandırabilir, bir köşeden tutup büyüterek veya küçülterek yeniden boyutlandırabilir veya bazı durumlarda renklerini değiştirmek için ekranın üst kısmındaki o küçük renkli kareyi arayabilirsiniz.

Tasarımınızı tamamladığınızda, paylaşma ve indirme seçenekleriniz için ekranınızın sol üst kısmına bakın. “Paylaş” butonuna tıklamak, tasarımınızı resmi Canva ekip üyelerinizle bir e-posta adresine paylaşmanıza veya eserinize bir bağlantı oluşturmanıza olanak tanır.

Canva Tasarımını İndirmek

İndirirken, dikkate almanız gereken başka ayarlarınız da var. Ücretsiz Canva kullanıcıları için, tasarımınızı PNG, JPG, PDF veya GIF dosyası olarak indirebilirsiniz. Bu ayar varsayılan olarak PNG indirir. Değiştirmek için üzerine tıklayarak açılır menüden JPG, GIF ya da PDF gibi farklı seçenekleri seçebilirsiniz. Pro sürümünüz mevcutsa arka planını şeffaf olarak indirebilirsiniz.

Ve bu kadar! Canva ile logo tasarımı oluşturmak çok basit, adım adım bir işlemdir. Logo tasarımı haricinde çeşitli sosyal medya gönderileri, davetiyeler ve daha bir çok tasarımı kolaylıkla yapabilirsiniz.

  • Bir video oyunu nasıl yapılır?

    Video oyunları, dünyadaki en popüler eğlence biçimlerinden biridir. Bazı insanlar eğlenmek, bazıları rahatlamak, bazıları zaman öldürmek için ve…

Canva brand kodları yani marka kodları, tasarımcıların daha uyumlu ve profesyonel görünümlü tasarımlar oluşturmasına yardımcı olur. Dünyanın farklı yerlerinden farklı katılımcılar Canva’nın bileşen, fotoğraf ve video kitaplığına katkıda bulunmaya devam etmektedir. Canva’da bir çok tasarımcının ve fotoğrafçının ürünleri bulunmaktadır. Canva, bu içerik oluşturucular arasında ayrım yapmak için benzersiz bir kod kullanır. Buna brand kod (marka kodu) denir. Brand kodları ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları da okumak ister misiniz
Devamını oku

Mockup Nedir?

Mockup (Mock-up) nedir? Web sitelerinin, mobil uygulamaların, masaüstü, tablet, telefon görünümlerinden; kartvizit, broşür, katalog tasarımlarına, araç giydirme, tabela,…
Devamını oku