Front End ve Back End Developer

Front End Developer (Web Arayüz Geliştirici)

Front end’in Türkçe karşılığı önyüzdür. Ön yüz yani  client-side tarafında çalışırlar. Front end developer Türkçeye web arayüz programcıları olarak çevrilmiştir. İşleri, web tasarımcısından aldıkları grafiklerle web sayfasının tasarımını kodlamaktır. Yani grafikleri kod kullanarak tekrar bir araya getirir. Amacı; back end developerın (arkayüz programcısının) veritabanından çekeceği verileri sunabileceği bir şablon hazırlamaktır.

Kullandıkları temel teknolojiler; HTML5, JAVASCRIT ve CSS’tir. HTML ile sayfayı hazırlarlar (HTML bir programlama dili değil, etiketleme dilidir), CSS ile verileri biçimlendirirler (renklendirme, hizalama, efekt vs.) JAVASCRIPT ile de interaktif arayüz geliştirirler. (JavaScript her ne kadar programlama dili gibi görünse de, aslında Script dilidir. İkisi birbirinden farklı kavramlardır).

Front end developer ne iş yapar?

Front end developerların işi web sitesi ziyaretçilerinin sayfayla kolayca etkileşime girmesini sağlamaktır. Bunu, bir web sitesinin görünümünü kodlamak için tasarım, teknoloji ve programlamanın bir araya getirilmesi ve hata ayıklamaya özen göstererek yaparlar. Bir web sitesini her ziyaret ettiğinizde, gördüğünüz, tıkladığınız veya başka bir şekilde kullandığınız her şey front end developerın işidir .

Front end developer (web Arayüz geliştiricisi) Kimdir? Ne iş yapar?

Eskiden JavaScript geliştiricileri bir işi iki sayfa kod ile yapabiliyorlardı. Bugün çeşitli Framework’ler sayesinde üç beş satır ile rahatlıkla bitirebiliyorlar. Hem de bütün tarayıcılarda ve cihazlarda sorunsuz çalışıyor. Framework nedir diye soracak olursanız şu işe yarar derim: Sizin yazmanız gereken onlarca satır kod zaten öncesinden yazılmıştır, bir kod kütüphanesi haline gelmiştir. Siz sadece o kodun metodunu çağırırsınız, gerekli parametreleri verirsiniz ve her şey yerli yerine oturur.

Çağımız biliyorsunuz mobil çağı. Artık her web sayfası mobil cihazlara göre tasarlanıyor. Arayüz geliştiricisinin kodlamış olduğu web arayüzü, her cihazda sorunsuz çalışacak bir yapıda (responsive) olmalıdır. Bu nedenle, arayüz geliştirirken dikkat edilmesi gereken ilk kural; sitenin her ekran boyutunda sorunsuz olarak çalışabilmesidir. İkinci en büyük kural da; kullanışlılık, diğer bir ismi ile erişilebilirliktir.

Back End Developer (Web Arkaplan Geliştirici)

Bir web sitesinin back end’i, web sitesine güç sağlayan teknoloji ve programlamanın birleşimidir. Bir kullanıcının asla görmediği üç bölümden oluşur: sunucu, uygulama ve veritabanı.  Back end developer, kullanıcıların görmediği arka yüzü yani server-side’ı geliştiren kişidir.

Web sitelerinde herhangi bir aksiyon gerçekleştirdiğimizde sitenin front-end kısmı ile etkileşime girmiş oluruz. Tüm bu işlemler sırasında back-end kısmında oldukça karmaşık bir mimari çalışmaktadır ve bu mimariyi kodlayan yazılımcı ise back-end developer yani back-end geliştirici olarak adlandırılır. Front end developer ise aksiyona geçtiğimiz ön yüzü kodlayan kişidir.

Sitenin ihtiyacına göre veritabanı oluşturur, veritabanını yönetecek bir CMS (Content Management System) paneli geliştirir. Veritabanından verileri siteye gönderir, veritabanı güvenliğini sağlar. İşin programlama kısmını yapar.

Kullandıkları teknolojiler PHP, ASP. NET, Ruby, Java, C#, MongoDB, Oracle, MySQL, SQL Server  olmaktadır. Günümüzde Python dili de web programcılığında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Arka plan programcıları bazen öyle projelerle uğraşırlar ki veritabanı tasarımı bile haftalarca sürebilir. Sitenin ziyaretçi sayısına göre performanslı bir şekilde kodlamaları gerekir. Bazen sitenin asıl omurgası arka plan kodlamadır. Mesela Google. Ön yüzüne bakıldığında çok fazla bir tasarım yok, hatta hiç yok gibi görünür ancak işin arka tarafında yüz binlerce satır kod yığını bulunur.

Back end developer ne iş yapar?

Bir back end developer ne iş yapar?

  1. Veritabanı oluşturma, entegrasyon ve yönetimi

  2. Web sunucusu teknolojileri

  3. Bulut bilişim entegrasyonu

  4. Sunucu tarafı programlama dilleri

  5. CMS (Content Management System) geliştirme, devreye alma ve bakım

  6. API entegrasyonu

  7. Güvenlik ayarları

  8. Raporlama – analitik ve istatistik oluşturma

  9. Bir web sitesinin dosyaları ve veritabanı için yedekleme, geri yükleme teknolojileri

Web Programlamada Bilinmesi Gerekenler

Web programlama da arayüz oldukça önem taşır. Kullanıcı isteklerini karşılayan hızlı ve anlaşılır tasarımlar çok önemlidir. Ayrıca tasarımlar tek bir cihaz için değil farklı ekran boyutlarına sahip (masaüstü, tablet, telefon) cihazlar içinde kullanılabilir olmalıdır. Yani arayüzde hazırlanan öğeler, hem mouse ile kullanılabilmeli, hem de parmak dokunuşları ile.. Yani ufacık bir buton tasarlanırsa, cep telefonundan giren kişi bunu tıklayamaz. Web sitesi ziyaretçilerinin sayfayla kolayca etkileşime girmesini sağlamak gerekir.

Responsive

Web programlama eskiden çok daha farklı bir şekilde işliyordu. İnternetin ilk çıktığı yıllarda HTML’den başka bir şey yoktu. Şimdilerde front end programcı, back end programcı, veri tabanı uzmanı gibi daha bir çok bölüme ayrılıyor. Önceden bir web sayfasına girdiğinizde, önce bir sayfa açılırdı. Bu sayfada cihazınızın web tarayıcısı ile sizin mobil cihazdan mı yoksa masaüstü bilgisayardan mı girdiğiniz kontrol edilirdi. Buna göre sitenin mobil ya da masaüstü versiyonundan birine yönlendirilirdiniz. Mesela sitenin ismi https://www.gokyuzuavcisi.com ise, mobil cihazdan girdiğinizde http://m.gokyuzuavcisi.com adresine yönlendirilirdiniz.

Günümüz artık mobil çağı olarak akıllı telefonların damga vurduğu, yapay zekanın sürekli konuşulduğu ve internet kullanımının tavan yaptığı bir çağ haline geldi. Gelinen noktada hemen hemen her alanda mobil cihazların geliştiğini ve yaygınlaştığını görüyoruz. Bu anlamda diğer tüm teknolojiler gibi web programlama alanında da tasarım yenilikleri ve duyarlılığı, mobil cihazlar için oldukça gereklidir.

İnsanlar iş hayatı dışında genellikle masaüstü veya dizüstü bilgisayarlar yerine tabletler ve mobil cihazlar kullanıyor. Web sayfaları da inovasyon geçirerek, aslında sorunsuz olarak çalışan estetik ve responsive web sayfalarını, mobil cihazlarda da çalışabilecek şekilde yeniden revize ediyor.

Bootstrap teknolojisi bu işi kolaylaştıran günümüzdeki temel teknolojilerden biridir. Her ne kadar geliştiricilerinin tekrar tekrar şablonları yönetmelerinde zaman tasarrufu yapmalarını sağlasa da ana hedefi mobil dostu siteler oluşturmaktır. Web sitesinin kullanıcı arayüzünün ister küçük ekranlı telefonlar, ister büyük ekranlı masaüstü bilgisayarlar olsun bütün ekran boyutlarında en ideal olarak çalışmasına izin verir. Siteye girmiş olduğunuz cihazın ekranına göre, site kendini CSS kodları ile yeniden biçimlendiriyor.

İlerici Teknolojiler Kullanma

Günümüzde web programlama işlerinde framework kavramı öyle gelişmiştir ki, işleri oldukça kolay bir hale getirmiştir. Framework kullanmak neredeyse kullandığınız dili unutturacak kadar işinizi kolaylaştıran ve size hız kazandıran kod kütüphanesidir. Web geliştiricisi olarak bir iş başvurusu yaptığınızda, hangi araçları kullandığınızı sorarlar. Bugün çok iyi bildiğiniz ve çok popüler olan bir teknoloji, bundan birkaç yıl sonra artık kullanılmayabilir.Kullandığınız araçlar günün teknolojisine uygun mu? Ne kadar ömrü var? Ne kadar popüler? Yarın yine kullanılabilir mi? Sizin yerinize biri geldiğinde veya projeye yeni biri dahil olduğunda, sizin hazırlamış olduğunuz sistemi devam ettirebilir mi? Bu gibi sorular bir proje geliştirilirken en çok dikkat edilen husustur. Bu nedenle günün trendlerini takip edip, ne gibi gelişmeler varsa adaptasyon sağlamalısınız.Hız ve Performans

Performans’ın diğer bir tanımını hız olarak kullanabiliriz. Ziyaretçileriniz sitenize ne kadar hızlı bir şekilde erişebiliyorsa o kadar iyidir. Sitenizde yaptıkları bir işlem ne kadar hızlı bir şekilde sonuç veriyorsa, siteniz o kadar hızlı, yani performanslıdır. Web sitelerinin hız performansını artırmak için, mümkün mertebede siteyi daha kısa sürede yüklenebilecek bir hale getirmek gerekir. Web programlamada kullanılan teknolojiler çağa uygun olmalı, hantal olmamalıdır.

Bir sitenin hızlı açılabilmesi için yalnızca internet hızınızın iyi olması yeterli değildir. Sitenin hızlı açılabilmesi için, sitenizin isteklerinize anında cevap verebilmesi gerekir. Mesela düşük sistem özellikli bir sunucu bilgisayarında siteniz barınıyorsa, muhtemelen başka web siteleri ile aynı donanımı paylaşmak zorundadır. Bu da şu demek oluyor, siteniz için bir hosting paketi satın aldığınızda, sizin için bir bilgisayarda onlarca web sitesi ile birlikte yer alırsınız. Diğer sitelerden herhangi biri bilgisayarın donanımını aşırı tüketiyorsa, bu sizin sitenizin de performansını düşürecektir. Çünkü aynı bilgisayar üzerinde yer alıyorsunuz.

Eğer siteniz popülerleşmişse ve aynı anda binlerce kişi bağlanmaya çalışıyorsa, şüphesiz ki siteniz ya çok ağır açılacak ya da tamamen kasarak siteniz hiç açılmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları da okumak ister misiniz
Devamını oku

Mockup Nedir?

Mockup (Mock-up) nedir? Web sitelerinin, mobil uygulamaların, masaüstü, tablet, telefon görünümlerinden; kartvizit, broşür, katalog tasarımlarına, araç giydirme, tabela,…
Devamını oku