Atlas Güveleri

Atlas güveleri (Attacus atlas), 9.8 inçten (yaklaşık 24 cm) fazla kanat açıklığı ile Saturniidae ailesine ait dünyanın en büyük güvelerinden biridir. Bu güve, Güneydoğu Asya’nın tropikal bölgelerine özgü bir türdür. Dişileri, erkeklere göre biraz daha büyüktür. Ayrıca antenleri ve fenestraları da farklılık göstermektedir.

Atlas güvelerinin çalışan ağız kısımları yoktur. Bu yüzden sadece birkaç gün ila bir-iki hafta kadar yaşayabilirler.

Büyük boyutlarına ve parlak renklerine rağmen Atlas güvelerini vahşi doğada bulmak oldukça zordur. Farklı deseni, güvenin dış hatlarını, canlı ve ölü yaprakların karışımı arasında uyum sağlayan düzensiz şekillere böler. Atlas güveleri, alışılmadık bir savunma şekli kullanırlar. Sadece yere düşer ve kanatlarını yavaşça havalandırırlar . Kanatlar hareket ettikçe, ön kanatların tepesindeki yılan başı lobu salınır. Bu, güve yerine yılan gören avcıları caydıran bir tehdit hareketidir.

Fagara adı verilen kaba ve yünlü ipekleri için bazı yörelerde yetiştirilirler. Tırtıllar, avokado, guava, kafur, mango ve çeşitli yağmur ormanı ağaçları gibi çeşitli bitkilerle beslenir. Kahverengi ve ten rengi ipeklerin, çeşitli tonları üretilir. Renk, tırtılın beslendiği bitkiye bağlıdır. Kravatlar, cüzdanlar, gömlekler ve eşarplar gibi bu tür yabani ipekten birçok ürün üretilir.

Ülkemizde Atlas Güveleri

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi, Selçuklu ilçesinde bulunan, özel ışık, ısı ve nem ortamının oluşturulduğu bir kelebek cennetidir. 8-12 bin arasında bulunan kelebek sayısı ile fotoğraf meraklılarının ilgi odağı haline gelen bu yerde Atlas güvesini görebilmekte mümkün.

 Aşağıdaki videodan larvadan güve haline gelene kadarki gelişimini adım adım izleyebilirsiniz.

Kaynakça

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları da okumak ister misiniz
Devamını oku

Mockup Nedir?

Mockup (Mock-up) nedir? Web sitelerinin, mobil uygulamaların, masaüstü, tablet, telefon görünümlerinden; kartvizit, broşür, katalog tasarımlarına, araç giydirme, tabela,…
Devamını oku