Android Oyun Geliştirme Programları

Android oyun geliştirme programları ücretsiz veya ücretli olabilmektedir. Ücretsiz programlar, oyun yapmaya yeni başlayanlar için ideal bir deneyim kazanma ortamı sunarlar. Bunların en popülerlerinden bahsedecek olursak ilk sıraya Unity adlı oyun geliştirme programını koymak gerekir. İster iki boyutlu isterseniz üç boyutlu oyunlar geliştirebileceğiniz Unity, sadece Android  değil, iOS ve Windows gibi işletim sistemleri ile de uyumludur. Programın bir başka avantajı hem mobil hem de bilgisayar oyunlarının tasarlanabilmesidir. Fakat programı kullanabilmek için C# yazılım diline hakim olmanız gerekmektedir. Popüler olması sebebiyle internette pek çok ücretsiz eğitim videosunu bularak, temellerini kendi kendinize öğrenebilirsiniz.

Android oyun geliştirme programları arasında kod yazmayı gerektirmeyen ve sürükle bırak yöntemi ile çalışılabilen Godot Engine, kendi kategorisinde ilk akla gelen programlardan biridir. Programın avantajları, pek çok işletim sisteminde kullanılabiliyor olması, tamamen ücretsiz olması, iki ve üç boyutlu oyunlar tasarlanmasına imkan vermesidir. Üstelik bir oyun geliştirip bundan gelir elde etmeye başladığınızda, diğer programların aksine,  herhangi bir komisyon kesintisi yapmamaktadır.

Listede olmaması imkansız olan ve Android oyun geliştirme programları arasında efsane gibi anılan bir diğer oyun Unreal Engine 4’dür. Sektörde birçok ödül alan program, tam anlamıyla profesyonellere hitap etmektedir. Bu program, sahip olduğu şablon sistemi sayesinde hızlı ve harika oyunlar geliştirme imkanı sunar. Hata ayıklama, ön izleme, efekt araçları, yapay zeka desteği ve üstün grafik özellikleri ile en zor oyunların bile tasarlanabildiği, ismi gibi sıra dışı bir oyun motorudur.

İyi derecede kod yazmayı bilmeden kullanılabilecek programlar vardır. Üstelik bunlarla çalışmak,  bir oyun geliştirme tecrübesi olmaksızın, sadece hayal gücü ve yeni oyunlar yaratma heyecanı duyarak mümkün olabilir. Oluşturmak istediğiniz oyunun türüne bağlı olarak, süreci basitleştiren çok sayıda ve son derece güçlü oyun geliştirme araçları mevcuttur. Ayrıca Android, giriş seviyesindeki kolaylığı ve devasa hazır pazarı sayesinde, başlamak için tartışmasız en kullanışlı platformdur.

Son olarak kod yazmayı hiç bilmeyenler için Construck 2 adlı oyun geliştirme programını tavsiye edebiliriz. Grafiksel ara yüzü sayesinde kolayca ama görece daha basit oyunlar yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları da okumak ister misiniz
Devamını oku

Mockup Nedir?

Mockup (Mock up) nedir? Web sitelerinin, mobil uygulamaların, masaüstü, tablet, telefon görünümlerinden; kartvizit, broşür, katalog tasarımlarına, araç giydirme,…
Devamını oku